AZMİN ELİNDEN HİÇBİRŞEY KURTULAMAZ

         Yine okuduğum ve okurken çok etkilendiğim bir hayat öyküsü.Engelli insanlarımızın azim,kararlılık ve istekleri ile başaramayacakları hiçbirşeyin olmadığına güzel bir örnek bence..

       8 yaşında arkadaşları ile herzamanki gibi elektrik direğine tırmanıyor  ve olanlar oluyor.Tüm hayatı değişiyor Yusuf Akgün'ün.

     Elleri ile kabloları tutan Yusuf,sol kolunu tamamen ,sağ kolunu ise dirseğinden kaybediyor.Doktor ayaklarınında kesilmesi gerektiğini aksi takdirde kangrene çevireceğini söylüyor.Bunu duyan baba kaçırıyor oğlunu hastaneden.Son kuruşuna kadar oğlunun sağlığına harcayan baba,devlet koruması altına alınmasını istiyor oğlunun.Kabul edilmeyince Cumhurbaşkanlığı köşükünün önünde kendini öldürmeye kalkıyor.araya girenlerin desteğiyle Yusuf devlet tarafından korumaya alınıyor.

   Çok yaramaz olduğu için gönderildiği hiçbir bakım merkezinde duramamış.Birgün ağzına kalemi alıp karakalem resimler yapmaya başlamış.Bu resimlerle girdiği yarışmalarda ödül bile almış.

      Spora ilk judo ile başlamış.Çorum şampiyonasında 4.lük almış.Daha sonra yüzmeye merak sarmış.Ve bizim Yusuf bunuda başarmış.2003'te Tokat,2004 te Samsun Engelliler Türkiye Şampiyonasında 3 altın madalya almış.

     Bizim haylaz Yusuf sonrada atletizme sarmış. Geçen yıl 19 Mayıs kutlamalarında göstermiş ilk kendini.Samaun'dan çıkan bayrağı Kırıkkale'de devir almış ve 180km. koşarak Ankara'ya getirmiş 21 sağlıklı sporcu arasından.Son olarakta 2005 Finlandiya Engelliler Dünya Şampiyonasında beşinci olmuş.

      Hani bu çocuğun bacakları kesilmesse kangren olacaktı?İyi ki babası kaçırmışta topluma kazandırmış Yusuf'u...

     Yusuf Akgün şimdi üniversite sınavlarına hazırlanıyor ve resim veya beden eğitimi öğretmeni olmak istiyormuş. işte sorun burda ;devlet buna izin vermiyor.Neden?Engelli olduğu için.Bu kadar başarılar kazanmış bir insan neden öğretmenlik yapmasın?Kaldı ki Yusuf yurt başkanlığı yapıyor ve oradaki çocukları idare ediyorken..

     İşte böyle dostlarım acıklı başlayan,başarılarla renklenen fakat sonu belli olmayan bir azim,bir hayat öyküsü.Ümid ederim Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından güzel haberler çıkar Yusuf Akgün için....

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !